Rowery miejskie i rekreacyjne

rowery miejskie

Rowery miejskie Electra

rowery miejskie

Rowery miejskie BBF

rowery miejskie

Rowery miejskie Maxim

rowery miejskie

Rowery miejskie Grand

rowery miejskie

Rowery miejskie Giant

rowery miejskie

Rowery miejskie Romet

rowery miejskie

Rowery miejskie Kellys

rowery miejskie

Rowery miejskie Dawstar

rowery miejskie

Rowery miejskie Cossack

Rowery miejskie – potocznie zwane „holendrami” czy też po prostu rowerami holenderskimi, swoją zwyczajową nazwę zawdzięczają popularności jaką ten typ jednośladu zdobył w Holandii jeszcze w XIX wieku. Szacuje się, że w Holandii rowerów jest więcej niż mieszkańców, a statystycznie co trzecia podróż odbywa się za pomocą roweru.

Rowery miejskie wyróżniają się przede wszystkim specyficzną geometrią ramy, która sprawia, że podczas jazdy nasza sylwetka jest wyprostowana. Innymi cechami charakterystycznymi dla rowerów miejskich są: szeroka, gięta kierownica oraz duże, 28-calowe koła, choć spotkać można również rowery miejskie na mniejszych kołach. Wspomnieć należy również o szerokim siodełku, które zapewnia wygodę podczas podróży do pracy, szkoły czy na zakupy.

Specyfika terenu i nawierzchni do jakich przeznaczone są rowery miejskie sprawia, że nie muszą to być konstrukcje lekkie oraz wyposażone w wiele przerzutek – dlatego też rowery miejskie są często cięższe niż rowery górskie czy trekkingowe, ale zyskują dzięki temu na wytrzymałości. Spokojna jazda w miejskich warunkach nie wymaga korzystania z wielu biegów, dlatego też rowery miejskie posiadają od 3 do 7 przełożeń lub nie są w nie w ogóle wyposażone.

Rowery miejskie posiadają natomiast bogate wyposażenie dodatkowe – bardzo często spotyka się modele z koszem na kierownicy, który zapewnia miejsce na bagaż podręczny czy też zakupy, po które wybierzemy się naszym jednośladem :-) W rowerach miejskich są też często montowane takie elementy jak: bagażnik tylny, oświetlenie zasilane dynamem, błotniki czy osłona łańcucha. Wszystko to dlatego, żeby przemieszczanie się rowerem po mieście było jak najwygodniejsze.

Kiedyś na polskich ulicach królowały rowery górskie, ewentualnie rowery trekkingowe – dziś rosnącą popularnością cieszą się właśnie rowery miejskie, które – oprócz wygody jaką gwarantują – wyglądają coraz atrakcyjniej i urozmaicają miejski krajobraz. Rowery miejskie to wygoda i styl w jednym – coś czego szuka coraz więcej amatorów jednośladów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>